Zapytaj o darmową wycenę

09.00 do 18.00 Poniedziałek - Piątek

03-242 Warszawa Kondratowicza 19/32

Telefon +48 785 02 40 85

Dzień Księgowego - 9 czerwca

Mimo, że w obecnej dobie gdzie księgowość cieszy się sporą popularnością jako kierunek studiów wiele osób wciąż nie wie, że sam zawód księgowego jest zapisany w polskiej historii już od XIX wieku gdzie to wtedy zaczęto wydawać pierwsze fachowe publikacje na temat buchalterii - dzisiejszej księgowości. Zawód księgowego na przestrzeni lat bardzo się zmienił, w nawiązaniu do zmian stosunków gospodarczych czy postępem technologicznym, który dokonał się w XX w. Ponad 100 lat temu więc postanowiono obchodzić Dzień Księgowego.

I mimo, że Dzień Księgowego w zasadzie w kalendarzu jest pod datą 16 lipca to w Polsce obchodzimy to święto 9 czerwca ze względu na to, że tego dnia, w 1907 roku został powołany Związek Buchalterów w Warszawie, który następnie został przekształcony w Związek Księgowych w Polsce. Warto nadmienić, że to stowarzyszenie działało w czasie okupacji mimo panującego zakazu działalności wszelkich organizacji pozarządowych. W 1946 r kolejny raz nazwa została zmieniona na Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i pod tą nazwą funkcjonuje do dzisiaj.

Stowarzyszenie to zrzesza nie tylko księgowych ale również wszystkie osoby zajmujące się zawodowo dziedzinami pokrewnymi.

Obchodzenie Dnia Księgowego sięga do okresu międzywojennego kiedy to chcąc podkreślić rangę tej profesji urządzano coroczne obchody podczas których można było wziąć udział w wycieczkach, festynach czy zabawach. Świętowanie tego dnia zostało przerwane wraz z rozpoczęciem się II wojny światowej by wrócić do łask w 2007 r kiedy to podjęto uchwałę o obchodzeniu Dnia Księgowego 9 czerwca. Warto więc tego dnia pomyśleć choć przez chwilę o księgowych ale i wszystkich osobach związanych z tą dziedziną.