Zapytaj o darmową wycenę

09.00 do 18.00 Poniedziałek - Piątek

03-242 Warszawa Kondratowicza 19/32

Telefon +48 785 02 40 85

Jednolity Plik Kontrolny

Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT jest zobowiązany przesyłać co miesiąc plik JPK_VAT. Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK, został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów by usprawnić pracę organów podatkowych i kontroli skarbowej. Jest to pewne rozwiązanie informatyczne składające się ze zbiorów danych wygenerownych automatycznie z oprogramowania księgowego firmy, o określonej formie i pozwala na łatwy ich przegląd jak i analizę. JPK jest zbiorem danych za dany okres o operacjach gospodarczych.
JPK jest wysyłany bezpośrednio z systemu informatycznego do Ministra Finansów a stamtąd trafiają do odpowiednich urzędów skarbowych.

JPK składa się z siedmiu struktur - JPK_KR, JPK_WB, JPK_MAG, JPK_VAT, JPK_VA, JPK_PKPIR, JKP_PKPIR.

JPK przynosi korzyści głównie administracji podatkowej, która może szybko i sprawnie przeprowadzać czynności sprawdzające jak i kontrolne. Dane są usystematyzowane co pozwala na prędkie wykrycie nieprawidłowości jak potwierdzanie prawidłowości rozliczeń. Dzięki JPK można skuteczniej bronić się przed negatywnymi zjawiskami takimi jak wyłudzenia VAT czy unikanie opodatkowania.

Warto jednak nadmienić, że JPK przynosi pozytywne skutki dla przedsiębiorców - skrócenie czasu kontroli skarbowej, zmniejszenie jej uciążliwości ale i zmniejszenie kosztów. W wielu przypadkach przekazanie pliku JPK odbywa się w ramach czynności sprawdzających dzięki którym sama kontrola podatnika nie będzie wcale już potrzebna.

Przedsiębiorcy zyskują mechanizm pozwalający sprawdzanie pracy księgowych. JPK został wprowadzony już od 1 stycznia 2016 roku ale początkowo do jego stosowania zobowiązane były tylko duże przedsiębiorstwa, później też małe i średnie firmy podczas gdy od 1 stycznia 2018 roku obowiązek ten obejmuje też mikro przedsiębiorców.